Вече сте майка на новородено? Честито! Ако едва оцелявате с минимален сън, сменяте пелени по всяко време и все още не сте облекли любимото си бельо, сексът може да е последното нещо, за което мислите. И това е напълно нормално.
Безопасно ли е? Ще боли ли? Ще се чувствам ли… различно? Въпросите са много, но, спокойно, тук ще откриете и отговорите.

Колко време след раждането можете да правите секс?

Следродилният възстановителен период започва веднага след раждането и завършва с постепенното връщане на органите и системите на жената към състоянието им преди бременността. Обикновено този процес продължава 6–8 седмици (42–56 дни).

При нормално раждане външните полови органи често са с повърхностни разкъсвания или охлузвания. Ако е извършена епизиотомия (изкуствено разрязване на входа на влагалището), уврежданията обикновено заздравяват в рамките на няколко дни. Резорбируемите конци, използвани за зашиване, отпадат сами. Ако са поставени нерезорбируеми конци, е необходимо посещение при лекар около седмия ден след раждането за отстраняването им. Обикновено до 21-вия ден отделянето на лохии приключва.

Препоръчително е родилката да се консултира с акушер-гинеколог между 30-ия и 40-ия ден след раждането, за да се потвърди, че възстановяването протича нормално. Ако всичко е наред, половите контакти могат да се подновят след 6–8 седмици.

След раждане…

По време на раждането вагиналните мускули трябва да се разширят, за да позволят на бебето да премине през родовия канал. При някои жени, особено след повече от едно раждане раждания или тежко вагинално раждане, мускулите в интимната област никога не се възстановяват напълно – оставяйки с по-отпуснати, отслабени вагинални мускули и дори разтегнати или разкъсани вагинални тъкани и белези, жените, с този проблем, определено започват да търсят решение.

След секцио

При цезарово сечение възстановяването на половите органи също отнема около 6–8 седмици (42–56 дни), след което половият живот може да се поднови безопасно. Въпреки това, ако има затруднения със зарастването на раната, те обикновено не създават физиологични пречки за сексуални контакти. В такива случаи психологически фактори могат да окажат влияние върху желанието на майката. Приблизително около 15–25% от жените съобщават за болка по време на интимен контакт след раждане, независимо дали е било вагинално или със секцио.
Сред жените със секцио тази болка може да е свързана с белези от операцията, адхезии или промени в тазовото дъно.

Ум и тяло

Тялото ви се променя неимоверно след раждането, така че сексът може да се чувства както физически, така и емоционално различен. Някои жени нямат проблем да се върнат към обичайните интимни контакти след позволение от своя лекар, но други чувстват нужда да изчакат по-дълго, за да могат телата и умовете им да се излекуват пълноценно.
Това дали кърмите или не и доколко се чувствате „у дома си“ в новото си тяло, също може да повлияе на емоционалното ви състояние. Важно е да не премълчавате страховете и тревогите си.

„Доверете се на своето тяло. Дайте си време. Желанието за интимност ще се върне, но са нужни търпение, грижа и добра комуникация с партньора‘‘.

Иначе казано…

Независимо дали сте родили вагинално или с цезарово сечение, вероятно ще изпитвате известна болка след раждането. Вагиналното раждане понякога е свързано с разкъсване (което често изисква шевове) или с епизиотомия, като и двете могат да причинят остра и хронична болка при полов акт поради времето за заздравяване, а по-късно и заради белезите и срастванията.
Полезно да знаете, че кърменето понижава нивата на естроген, като почти временно имитира състоянието на менопауза. Това нерядко води до вагинална суха, съответно загуба на еластичност, което – разбира се, ражда и болката по време на полов акт.

За болките и дискомфорта

Първо – дайте време на своето тяло да се възстанови напълно. Ако сте готови за интимност, на ваше разположение са лубриканти или вагинални овлажнители, за да хидратирате тъканта, също така можете да се възползвате от методите на естетичната гинекология и неинвазивните апаратни процедури, които помагат срещу сухота, възвръщат еластичността, стягат тазовото дъно и подобряват усещането по време на интимност с партньора.

Защо ролята на тазовото дъно е толкова важна

Тазовото дъно (група от мускули и сухожилия в областта на таза) играе важна роля относно сексуална функция и цялостното интимно здраве.
Как и защо?

  • Усещане
    Мускулите и нервите в тазовото дъно допринасят за сексуалното усещане и удоволствие. По време на интимност тези мускули се съкращават ритмично, което допринася за удоволствието по време на оргазъм. Когато тези мускули са слаби или увредени, може да има намаляване на приятното усещане – както при жената, така и при мъжа. Голям брой дами, споделят, че постигнат оргазъм по-лесно след лечение с EMSELLA, като добавят, че качеството на живота им цялостно се подобрява.

  • Подкрепа
    Мускулите на тазовото дъно поддържат вагиналните стени, помагайки за запазване на правилната структурна цялост на вагината, което – досещате се, влияе на сексуалното удовлетворение. Когато мускулите на тазовото дъно не са в състояние да предложат тази опора, са налице болка и дискомфорт по време и след секс, нерядко и при двете опции.

  • Кръвоток
    Свиването и отпускането на мускулите на тазовото дъно подпомагат регулирането на притока на кръв към гениталната област, което е има пряка връзка с възбудата. Когато притокът на кръв е ограничен, намаляват възбудата и удоволствието за жената.

  • Контрол
    При жените мускулите участват и в сексуалния акт. Когато тазовото дъно отслабне и не може да изпълнява тази функция, много жени споделят, че ,,сексът не се усеща като преди раждането‘‘.

И така, вече знаете – дисфункцията на тазовото дъно оказва отрицателно въздействие на интимното преживява. Отслабените или прекомерно стегнати мускули в тази област става причина за болка по време на полов акт, поради което се намалява да сексуалното желание и се затруднява постигането на оргазъм.

Има ли решение?

Терапията на тазовото дъно със стол EMSELLA ефективно помага за подобряване на състоянието и разрешаване на проблемите, съпътстващи го.
Болезнен секс, намалено либидо, вагинална сухота, вагинална болка – неканени гости след раждане, да, те могат и трябва да бъдат победени. Възродете желанието си за интимни ласки с любимия човек и се доверете на високотехнологичния стол EMSELLA. Достатъчно е да запишете час за консултация в Mclinic. Нашият екип ще изготви индивидуален план за вас, съобразен с медицинското ви състояние, време и крайна цел.

Лохии – колко, кога и защо

Лекарите използват термина „лохии“, за да опишат лекото кървене, което настъпва в следродилния период. Това кървене се дължи на отделянето на плацентата в третия етап на раждането. На мястото, където плацентата е била прикрепена към матката (т.нар. плацентарно ложе), остава чувствителна повърхност, която започва да кърви.
Матката реагира, като се свива и притиска кръвоносните съдове, за да ограничи загубата на кръв. С времето повърхността на раната образува, образно казано, „коричка“, която постепенно се отлющва, причинявайки леко кървене. Този процес обикновено трае между 20 и 40 дни.
Първоначално кръвта е яркочервена, след това потъмнява до тъмнокафява, постепенно преминава през бледокафяви и бежови оттенъци, става светложълта и накрая спира напълно. Това показва, че плацентарното ложе се е възстановило напълно и е покрито със здрав ендометриум – вътрешната обвивка на матката. При жените, родили с цезарово сечение, обикновено лохиите спират по-рано – преди 20-ия ден.
Ако лохиите продължават да се появяват след осем седмици след раждането, миришат лошо или продължават да стават все по-тежки, или ако кървите само по време на секс, уведомете Вашия лекар.

Мога ли да забременея, докато кърмя?

Все още някои жени смятат, че докато кърмят, не могат да забременеят. Понякога обаче в кабинета ми идват жени, заченали именно през този период. Някои от тях са знаели, че не е безопасно, но са смятали, че точно на тях няма да им се случи. Истината е, че при 80% от жените по време на кърмене се развива т.нар. лактационна аменорея – липса на менструация. Но това не е стопроцентов белег за липса на овулация. Високите нива на пролактина по време на кърменето потискат овулацията и жената не може да забременее. Но постепенно нивото на пролактина спада, яйчниците се активират и настъпва овулация. Първата овулация е скрита. Две седмици след нея идва менструацията. При кърмещи жени овулацията настъпва средно 6 месеца след раждането. Но има и такива, при които менструацията идва на втория месец след раждането, тоест овулацията е била по-рано.
При некърмещи жени средното време за появата на овулация е 8–10 седмици след раждането. Менструация се очаква на втория или третия месец. Кърмещите жени не могат да приемат хормонални противозачатъчни – след раждането гърдите заместват плацентата като източник на хранителни вещества и в трансфера на имунологични и ендокринни фактори към детето. Досещате се, че не бива да се приемат медикаменти, които биха повлияли на кърмата.

Ако сте чисто нова мама…

Имайте реалистични очаквания за онова, което предстои. Подгответе своя партньор за идните промени – защо не още по време на 9-те месеца. А след появата на бебето, когато още не сте готови за полов контакт, търсете друг тип близост и си подарявайте време за повече гушкане, романтика, прегръдки и милувки. Според някои психолози този подход се отразява положително на взаимоотношенията в дългосрочен план.

Прочетете още:

Фокусът на Mclinic е насочен предимно към женското здраве, вярваме, че надеждната диагностика е в основата на добрите резултати. Изключително важно е да не пренебрегвате симптомите на ендокринните заболявания – посетете наш акушер-гинеколог, той ще ви насочи към ендокринолог, ако това е необходимо. Ние работим в екип и подхождаме индивидуално към всеки пациент. След прегледа ще ви бъдат назначени конкретни изследвания, които да ориентират нашия специалист за точната диагноза и подходящото лечение.

СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС

Очакваме ви!

Независимо дали страдате от нарушена функция на щитовидната жлеза, инсулинова резистентност, диабет или други ендокринни заболявания, в Mclinic ще откриете точните специалисти, които да ви помогнат.
СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС